Kako savladati praznični mamurluk

Borba čoveka i gibanice

Preterivanje u hrani i piću, osim što je neprijatno, može biti i opasno. Običaj je da se tokom novogodišnjih i božićnih praznika „malo“ pretera, ali pre nego što se vam se to dogodi,
pročitajte i ovo što sledi

Ako ste tokom godine nekako i uspevali da kažete „ne“ svakoj čašici viška, imate velike šanse da „pokleknete“ baš tokom predstojećih praznika. Nova godina i Božić su događaji kada se ceo svet veseli, pa zašto ne biste i vi? Međutim, da biste preživeli i mogli i sutradan da nastavite sa slavljem, dobro će vam doći nekoliko saveta.
Poznato je, recimo, da koktel od pomorandžinog soka i votke „diže iz mrtvih“. Naravno, uslov je da se u ovu mešavinu sipate tek nekoliko kapi votke, jer ćete, u suprotnom, biti još pijaniji.
Obzirom na to da svaka pijanka dehidrira organizam, valjalo bi nadomestiti nedostatak vode, a u tome će vam najviše pomoći kajsija.

mamurluk

Za doručak se preporučuje kajgana, jer su jaja bogata vitaminom B, upravo ono što najpre izgubi bitku sa alkoholom. U kajganu dodajte i nekoliko kapi čili sosa ili ljute papričice. Efekat je neverovatan, a tajna je u prirodnom analgetiku, kojim je paprika bogata. Probajte i jogurt sa medom. Verovatno mislite da je ukus neprijatan, ali ćete se brzo razuveriti. Med ubrzava i poboljšava varenje alkohola, a jogurt će vam „srediti“ izritirani želudac. Uoči praznika bi valjalo nabaviti i kivi, za koji kažu da je prva pomoć za mamurluk. Ta voćka je pravi rudnik minerala i vitamina, koji su nam preko potrebni. Jagode su, takođe bogate vitaminom C, i pomažu organizmu da se što pre očistiti od alkohola.
Ne preterujte sa kafom! Ako već morate da rešite problem „teške“ glave, daleko bolje rešenje je čaj od nane. Čaj će vas osvežiti, opustiti i otkloniti bol. Mamurluku se, dakle, može doskočiti, ali nije problem samo u neumerenom piću. Često i preterani obroci znaju da naprave haos u organizmu.
Bolovi u želucu, proliv, nadutost stomaka, srčane smetnje i gušenje, samo su neki od problema koji vas mogu zadesiti. Masna hrana u kombinaciji sa alkoholom i zdravima može da presedne, ali obično prvi „stradaju“ hronični bolesnici. Oni koji već imaju problema sa čirom na želudcu ili dvanaestopalačnom crevu, sa žučnom kesom ili pankreasom. Iako lekari čine sve što mogu da saniraju probleme koji nastaju zbog neumerenosti, često može doći i do ozbiljnih komplikacija, a nekada je ugrožen i sam život. Posebnu pažnju, dakle, moraju da posvete upravo oni sa hroničnim bolestima.

Srpski običaj da prvu dekadu januara provedemo uglavnom u krevetu i za trpezom, teško će pasti i onima koji su se pridržavali božićnog posta. Nakon 40 dana umerenosti, svaki zalogaj viška će vam biti kao kamen ubačen u želudac. Naravno, saveti su jedno, a iskušenje kada se „sretnete“ sa gibanicom, prasećim pačenjem, sarmom, podvarkom, ruskom salatom, da ne spominjemo orasnice i ostale poslastice, nešto je sasvim drugo. Ipak, ma koliko da ćete se pravdati time „da se živi samo jednom“, ne zaboravite da se živi svaki dan.



, , ,

Rezervacije smeštaja:

  1. (obavezno)
  2. (obavezno)
  3. (obavezno)
  4. (obavezno)
  5. (obavezno)
  6. (obavezno)
  7. (obavezno)
  8. (obavezno)
  9. (obavezno)
 

Ostavite svoj komentar